Įdomią įžvalgą pateikia S. Ruzgas ir dalinasi savo „atradimu“ apie Čerioškavietės kaimą.

„Net ir kaimu šią vietą sunku pavadinti. Čia tik dvi sodybos tupėjusios ant vieno valako abipus Dusynos upelio ištakų. Mes šitą kaimą vadindavome Čereškaviete. Pavadinimas rodo, kad gyventa ar būta čreškų. Tai kas gi tie čerioškos, arba čereškos? Žodžio su dvigarsiu „io“, rusiškai „ио'' ir „jo“ rusiškai „ё" nerasta, tai yra, kad tokie žodžiai lyg ir neegzistuoja. Vieną įdomų faktą radau vartydamas knygą apie Vyžuonas. Knygoje yra lentelė, kur surašyta kokie 1919 metais yra Vyžuonų valsčiaus sodžiai (kaimai) ir valakai. Greta Karališkio įrašyta POZERE ČEREŠKOS. Ilgai mąščiau apie žodį POZERE, kuris kažinkur girdėtas ir staiga nušvinta! Čia gi POŽERĖ mūsų tarmėje reiškiantis paežerę - vietą prie ežero. Mes ganome karves ir šienaujam požerėj, pirtis tap pat stovi požerėj ir t.t. Kas dabar pasakys, kada ir kodėl kaimas Požerės Čereškos pavirto Črioškaviete ir dar su bereikšniu Čerioška.

Lietuvių baltistai yra įrodę, kad pravardinė pavardė Čereška yra slaviškos kilmės ir plačiai paplitusi Rusijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje. (Čereška, Čereškevič, Čereškin). Vyžuonų seniūnjos Grybelių kaime gyvena Bronislovas Čereška, Plaušų kaime Povilas Čereška, Ežero gatvėje Asta Čereškaitė. Yra ir kaimų pavadinimu Čereška. Šiuo metu Čereškavietėje gyvena sentikių Karpovų palikuonys. O kur dingo Požerės Čereškos? Yra žinoma, kad iš gretimo Stalnioniškio kaimo po1863 metų sukilimo į Rusiją buvo ištremtos Gobių, Buitvydų ir Putrimų šeimos ir apgyvendinti sentikiai iš Rusijos. Panašus likimas galėjo ištikti ir Čereškas, kurių garbei net kaimas pavadintas.
Ta pačia proga verta pasidomėti ir pavardės Čereška reikšme. Botaniškai Čereška (sinonimai Čerešok ir Čerešnia) yra lapkotis (stiebelis jungiantis lapą su šakele), vaisinė šakelė, augalo ūglys. Čereška vadinama kokio nors įrankio rankena arba kotas, pvz., dalgiakotis, grėbliakotis, kartais vietoje čerešnia (saldi vyšnia) pasakoma čereška, pvz., „ant tėvelio dvaro čereškėlių krūmas“ Taigi, Čereška gali būti vadinamas prakaulus, liesas, aukštas kaip koks grėblys žmogus."

Joomla templates by a4joomla