DusyniaiPagal oficialią versiją kaimas šioje vietoje pavadintas čia esančio ežero vardu. Na o ežeras tokį vardą gavo todėl, kad esąs negilus ir žiemą po ledu dūsta žuvys. Kaimas Dusyniai turi priesagą -YN, kuri dažniausiai reiškia, kad kažkur kažko yra daug. Pavyzdžiui: skruzdėlynas, grybynas, skiedrynas bitynas ir t.t. Jei kaimo pavadinimas kildinamas nuo Dusyno ežero, verta pamonėti, kad jame gyvena labai įdomus vabalas Dusia (mokslinis pavadinimas Dytiscidae), ir šitų vabalų čia tikrai daug. Daugiausiai laiko jis praleižia vandenyje medžiodamas uodų ir laumžirgių lervas, bet kvėpuoja oru ir retkarčiais turi iškilti į paviršių pasiimti oro burbuliukų. Be oro jis dūsta. Hipnotizuojantis vaizdas: vabalas kaip šaudyklė audimo staklėse laksto pirmyn-atgal, pirmyn-atgal. Toks turėtų būti ežero vardo Dusynas kilmės aiškinimas - Ežeras vadinamas Dusynu, nes jame yra daug vabalų vadinamų Dusia.

Na, o štai nors į Dusyno ežerą įtekančio upeliuko oficialus visadas Dusyna, tačiau atkarpą įtekančią į Dusyno ežerą nuo seno žmonės vadino Ešerynu, nes jo žiotyse kimba didžiausi ešeriai.

Laukai prie šio ežero buvo negyvenami, naudojami žemės darbams. Ponai baudžiaunininkus vertė dirbti tą žemę. Vasaros būdavo karštos, jokio medelio ar krūmelio. Nuo karščio darbininkams buvo nepatogu dirbti. Vis sakydavo: labai dusina, gal šiandien neikim ten, kur dusina. –Ne, jums reiks eiti ten, kur dusina,-atsakydavo. Taip ir prigijo žodis Dusina, Dusyniai. Vietovę ir ežerą pradėta vadinti Dusyniais.
Senuose žemėlapiuose kaimo vardas rašomas: Dusine.


Dusynių kaimo fragmentai. Elvyros Sabalytės nuotraukos

 

Joomla templates by a4joomla